MM-kisat 2014

Anonyymi

Tällainen keskustelu on ehkä aikaista tällaisessa vaiheessa, mutta monien 14-16 ja yli 16 sm sarjan joukkueiden tavoitteet kohdistuvat kuitenkin Moskovaan mm kilpailuihin.
Millaiset odotukset teillä on, siitä että miten suomi tulee pärjäämään ja miten suomen keskenäiset sijoitukset jakautuvat?
Mitkä joukkueet pääsevät junioreiden sarjaan edustamaan suomea ja millaiset mahdollisuudet heillä on pärjätä ja miten sijoitukset suomen kesken jakautuvan tässä sarjassa?

44 kommenttia:
Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Tulee olemaan todella tiukka taistelu 14.16 vuotiaiden MM - paikoista! Itse uskon,että suomea lähtevät edustamaan Minetit, Ovo junior team ja Varietee! Sanix jr ja Minetit United vielä isoja kysymysmerkkejä mutta silti hyviä ehdokkaita lunastamaan tuon viimeisen MM - paikan. Miss Valentinen jälkeen nähdään miten kansaiväliset tuomarit ottavat saix juniorin vastaan. Nyt vielä uskallan kuitenkin väittää,että Varietee vie tuon viimeisen paikan, sillä tytöt super hyviä joka osa-alueella ja koreografina toimii ilmeisesti taas Sam, mutta jos heidän viime vuoden loukkaantumiset ovat vieläkin kuvioissa silloin sanix jr tai Minetit Unitedviel kolmannen paikan! Tulee kyllä tosi jännää odotan innolla.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Tässä vaiheessa kautta menee kyllä täysin arvailuksi, mutta uusia ohjelmia näkemättömänä uskoisin Suomen edustajien olevan seuraavat:

naiset:
Sanix, OVO Team, OVO Akatemia

junnut:
Minetit, OVO junior Team, Sanix junior

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

En usko että Sanix Junior pärjää vielä tänä vuonna, koska siellä on tyttöjä siksakista ja sanixeista. Alotti vasta tänä keväänä harjoittelemaan yhdessä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Harjoitellut varmaan tulevan kevään ohjelmaa pisimpään kaikista joukkueista.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Mut eikös ne koottu vasta nyt kun facebook sivukin tuli?

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Itse veikkaan Minetit, Ovo junior team ja joko Minetit united tai varietee.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Juniorit veikkaan minetit,ovo junior team ja kolmas joko variete tai sanix junior,,
Naiset ovo team,sanix ja team vantaa

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Miksi Sanix jr. koottiin vasta nyt, mikä se oli mikä kesällä tehtiin? Vai oliko ne vain treeniporukat, että nuoremmat saivat kisata Siksakissa ja vanhemmat Sanixissa? Kuitenkin tiukka kisa tulossa sillä fyysisesti uskon tämän porukan olevan kunnossa. Varietee on tehnyt ohjelmaa pitkään, mutta loukkaantumista ym. taitaa olla paljon:/ Minetid unitedista en osaa sanoa, varmasti kova joukkue mutta ovatko ehtineet hioutua samanlaiseksi kun eri joukkueista tulleet tytöt vasta yhdistivät voimansa.. Gloria jr ei ehkä vielä tänä vuonna yllä MM edustukseen, vuoden päästä varmaan. En myöskään usko Freyojen yltävän edustuspaikkaan, riippuu kokoonpanosta ja ohjelmasta.

Onko junnukisoihin vain yksi karsinta?

Naisissakin paljon kovia, kärjessä Sanix ja Ovo team, Ovo akatemian taso ei ole ehkä enää niin korkea koska parhaat menevät Ovo teamiin. Oman vastuksensa kisaan antavat myös Gloria, Sirius ja Team Vantaa. Tampereelta ei taida tänä vuonna olla naisten joukkuetta?

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Mikä on junnujen karsinta kisa?

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Tampereelta ei ikävä kyllä tule naisten joukkuetta ja siinä saa seura kyllä katsoa peiliin. osa tytöistä olisi halunnut jatkaa mm kisan jälkeen ja olisi tarvittu vain muutamia uusia vaikka muista seuroista. on vähän harhaanjohtavaa uutisoida että joukkue hajosi koska tytöt lopettivat. kuitenkin noin puolet oli jatkamassa.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Jos noin on ollut niin silti tuo ei ihmetytä. Seuroja ei paljon tyttöjen asiat kiinnosta kunhan seuran etu tulee vain hoidettua. Ihan sama tulee mieleen tuosta, jos tyttö on "hyvä urheilija", mutta jalat ei ole tarpeeksi pitkät jne.,ja hän ei pääse kokoonpanoon vaan otetaan tilalle hiukan "sopivampi".

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Haluttiin ilmeisesti panostaa silloin vielä nuorempiin minetteihin...

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Mistäs joukkueesta oisitte sitten niitä naistensarjan voimistelijoita minetteihin repineet?

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Fionat jotka kävivät pyrkimässäkin mut eivät tulleet valituiksi
Team minetit joista ois voinu pari vanhinta ottaa mut tämä ei käynyt

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Jep! ei olisi tarvinnut "repiä"

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Jotenkin haiskahtaa, että täällä ei taas ihan tiedetä kaikkea ex- Minettien lopettamisista. Lahden MM-kisat olivat varmasti se päätavoite niikuin OVO Teamin ja Siriuksenkin tytöille. Osa jatkaa onneksi kuitenkin Sanixissa. Typerää tulla sanomaan, ettei seuraa kiinnosta omien voimistelijoiden asiat, koska näin ei varmastikaan missään seurassa ole. Varmaan kivaa, kun saa nimettömänä huudella kaikenlaista internetissä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Odotan jännityksellä 14-16 SM sarjaa : Minetit, OVO jr, Sanix jr, Varietee ja onhan siellä Finea ja Lumo jne...
Yllättäjiä?

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Lainaus Lumon sivuilta :Lumo on 14-16 vuotiaiden mestaruussarjassa kilpaileva joukkue, jossa on kaudella 2013-2014 kahdeksan taitavaa urheilijaa.

Joukkue kuuluu Suomen Voimisteluliiton juniori-rinkiin, jonka tarkoituksena on viedä lupaavia joukkueita kohti huipputuloksia ja kansainvälisiä edustuksia. Tällä kaudella Lumo tavoitteleekin Suomen mestaruusmitalia ja sen kautta edustuspaikkaa junioreiden maajoukkueeseen sekä Challege Cup kilpailuihin.

Vuoden 2013 SM-kisoissa Lumo sijoittui viidenneksi 14-16v. sarjassa.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Finea voitti SM pronssin!!!

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Oho Lumolla aika vaikeet tavotteet!

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Finea pärjäs nyt hyvin tehdyn ohjelman ansiosta, olivat myös 12-14 sarjassa todella kauan, jo oli aika saavuttaakin parempia sijoja
Eivät ole fyysisesti huippujoukkueiden tasoa, b-osat jäävät vajaaksi. Toivottavasti jaksava reenata, sijoitukset voivat nousta myöhemmin

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Eli Sm kisat on junnukarsinnat? Onko muuta karsintaa niinkuin sennuilla?

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Itse en usko, että Finea vielä pärjäisi ensi kaudella, mutta vuoden päästä ovat varmasti kilpailemassa kärkipaikoista! :)

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Olen aina tykännyt Lumon voimistelusta heillä jo pikkutytöistä asti vaikeita ohjelmia vaikeita musiikkeja tekevät todella siististi. Jnv:ssä on tehty pitkäjänteistä työtä joukkueen kanssa, ovat varmasti korkealla keväällä. Siinä seurassa ei ole muuten sorruttu tähän nimipelleilyyn.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Eikä Vaajakosken kuohussakaan...

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Vaajakosken kuohu on vasta nyt alkanut menestymään (Sitrit, Fitrit, Feline) niin ei ole ehditty sitä nimellä ratsastamista vielä aloittaa. Toivottavasti eivät kuitenkaan siihen sorru

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Onneksi muutama joukkue säilyy tunnistettavana Lumo, Finea, Fitrit, Sitrit

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Olisihan Raiskussakin voitu tehdä vaikka team Luna nikheistä joilla samat valkut :) mut ei onneks kaikki menee omilla nimillä

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Finea oli 12-14 sarjassa ihan normaalin ajan eli 2 vuotta, ei siis mitenkään erityisen kauan.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Sc vantaassakaaan ei ole mitään varietee jr yms

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Onhan jnv:ssä siinä mielessä "nimipelleilyä", että edustusjoukkue on aina Sirius, nytkin, kun joukkue on käytännössä Sole.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Isoissa seuroissa jossa on menestynyt joukkue, nimien yhdistäminen on järkevää. Ei niin muuten tehtäisi!

-nimi kertoo tasosta:kaikki odottavat ovon team-joukkueilta paljon jo ennen ensimmäisiä kisojaan, esim indiumit. Myös Alexa junior ja gloria jr/nova luovat tietyn kuvan. Tuomari ei kuitenkaan anna pisteitä valmiiksi, mutta asennoituu eri tavoin.
-kertoo seuran sisäisen järjestyksen -> motivoi tyttöjä harjoittelemaan päästäkseen edustusjoukkueeseen tai pysymään siinä. Ei seuran sisäistä kilpailua.
-monessa seurassa ikäluokilla on yhtenäiset nimet kuten ovossa ja vantaan nuoremmissa. Se yhdistää yhtä ikäluokkaa vaikka paremmuusjärjestys onkin selvä. Kaikilla sii ikäluokassa on joku pääte. Kun taas Pakila ja Tapanila ovaon tehneet edustusjoukkueille yhtenäiset nimet jolloin Gloriaan tai Alexaan pääsy on mahdollista iästä välittämättä. Se on todella tehokas motivointikeino. Näin ikäkauden yhtenäisyys jää vähemmälle ainakin nimellisesti.
-koska yhden joukkueen vieminen asemalta naisiin on nykyään harvinaista, on kiva että nimisysteemi on sellainen, että joukkuetta on helpompi vaihtaa. Tällöin harva joukkue lopulta lopettaa, kun tilalle otetaan uusia tyttöjä. Nyt esim nuoremmat Minetit korvasivat vanhat.

Tylsää tässä on se, että eri sukupolvet tulevat tuntemaan erilaisen Ovo teamin kuin mitä me olemme nyt seuranneet, mutta tunnesyyt ovat mielestäni ainoat huonot puolet yhtenevissä nimissä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Totta, julkistettaisiinpa jo uusi OVO Teamin kokoonpano. En jaksa enää odottaa. Onkohan siellä jotain yllätysnimiä?

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

14-16 SM sarjan Minetit ja Minetit United ohjelmien koreografian tehnyt Anton

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Veikkauksia? Lähteekö Tampereelta kaksi junnu edustuspaikkaa MM- kisoihin?

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

OVO TEAM julkaissut kokoonpanon sivuillaaan !!!!

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Joo, lähtee Minetit ja Finea

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Kolmas junnu MM edustaja riippuu tasan siitä, onko Varietee kisakunnossa! En usko että United tai Finea menisi ohi

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

OvoTeam julkaissut kokoonpanonsa ainakin instagramissa. :)

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Kyllä Tampereelta taitaa olla Minetit ja Minetit United

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Ovo jr team mukana edustuspaikalla

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

ehkä hämeessä ollaan hitaita mutta jos tuo seurayhteistyö ttnv ja tv:n välillä olisi tullut mieleen jo aikaisemmin keväällä, voisi tampereelta edelleen olla myös naisten sarjan edustusjoukkue.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Mitä mieltä ootte OVO Teamista, nyt kun uusi kokoonpano on julkistettu. Onko MM-mitali jälleen realistinen tavoite? Veikkaan, että Sanixin voittavat kyllä, mutta MM-mitali voi olla kyllä kiven takana. OVO on kyllä asettanut tavoitteeksi mitalin sekä naisten, että junioreiden MM-kisoissa. Entisillä akatemian tytöillä ja magneetti-tytöillä on kyllä kohtalaista menestystä juniorivuosilta ja kaikilta tytöiltä löytyy rutkasti kansainvälistä kisakokemusta ja jos Reija Wäre tekee jotain yhtä hienoa, kuin viime vuonna, niin kuka tietää. Tasoeroja on taas, mutta niinhän on OVO Teamissa ollut joka vuosi. Niitä on helppo peitellä upeilla soolosuorituksilla.

Etukäteen pelkäsin viime vuonna, että tuleeko Reijalta taas tanssillinen koreografia, mutta "tuulettaret" -ohjelma oli oikeastaan tosi voimistelun perinteitä kunnioittava ja virtaava kokonaisuus. 2011-syksyn ja 2012 sweet dreams-ohjelma vielä haki sitä jv:lle ominaista tyyliä. En malta odottaa, mitä Reija keksii täksi vuodeksi.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous

Sanixillakin tasoeroja on, mutta kaiken kaikkiaan heillä on nyt hyvin tasainen ryhmä. Kun vertaa heidän ohjelmaansa OVO Teamin viime ohjelmaan, sanixilla ei lähes yhtään sooloilua, OVO Teamin ohjelma oli sitä täynnä. Toivottavasti tulee taas mitali Suomeen. Venäläiset ja Bulgaria niin hyviä.

Lisää Kommentti