Valmentaminen

Anonyymi

Okei kaikki ajatukset kehiin! Haluun kuulla kaiken valmennuksesta. Millaista on apuvalmentaminen ja pääsittekö apuvalmentajista vasta valmentajaksi. Onko valmentaminen rankkaa yms !!?

27 kommenttia:
Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

apuvalmentaminen on mun mielestä kivaa! on helpompaa aloittaa ensin apuvalmentaminen niin ei saa heti ekaks kauheesti vastuuta ja paljon tehtävää

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Itse pääsin suoraan valmentamaan omaa joukkuetta, ensin harrastetasolla, parin vuoden sisällä siirryttiin kuitenkin jo kilpailemaan. Valmentaja on suuri vaikuttaja näiden tulevien voimistelijoiden elämään ja roolimalli, joten tietynlaista kypsyyttä ja auktoriteettia vaaditaan, että saa kasvatettua taitavia ja mikä tärkeämpää, iloisia voimistelijoita jotka nauttivat lajista ja haluavat jatkaa sitä pitkään!

Valmentajan pitää tietysti osata opettaa oikeat tekniikat voimistelijoilleen jotta vammoilta vältyttäisiin. Liiton koulutukset ovat todella hyödyllisiä valmennuksen tukena ja niistä saa tärkeää tietoa, kannattaa käydä mahdollisimman monessa! Eivät kuitenkaan kaikkea opeta, joten oma voimistelutausta on isossa roolissa. Itse olen syventynyt valmentamiseen myös kirjallisuuden kautta, kirjastosta löytää paljon teoksia jotka käsittelevät aihetta useiden lajien näkökulmasta, suosittelen lukemaan!

Valmentaminen on rankkaa riippuen tasosta. Rankinta valmentamisessa on mielestäni kilpailuohjelmien tekeminen ja muu suunnittelu (esim. treenit). Onneksi apu on lähellä ja muilta seuran valmentajilta saa paljon ideoita ja opastusta! Kannattaa aina pyytää jos apua tarvitsee, kyllä sitä aina joltain saa.

Monesti nuoriin valmentajiin suhtaudutaan kielteisesti, mutta nuoretkin valmentajat ymmärtävät ja osaavat, toivoisin enemmän positiivista suhtautumista meitä kohtaan! Joku päivä me olemme kuitenkin niitä päävalmentajia, joten eikö ole vain hyvä että aloitetaan aikaisin ja saadaan osaamista samalla itselle sekä jaettua niille tulevaisuuden toivoille :) Tekemällä ja kokemalla oppii. Monet huippuvalmentajat ovat aloittaneet aikaisin!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Oman kokemukseni mukaan valmennus on todella raskas työ. Omien opiskelujen ja töiden ohella pitää hoitaa treenit ja kaikki juoksevat asiat sekä suunnitelman muutokset. Suuremmat suunnitelmat voi toki hoitaa lomilla, mutta silloin jää omat lomat lomailematta ja pää tyhjentämättä. Kaikkeen ei voi varautua, ja arkeen jää ennakkovalmistautumisesta huolimatta paljon suunniteltavaa. Kisakaudella kisan jälkeen ei ole aikaa mennä kotiin rentoutumaan, vaan pitää metsästää palautetta tuomareilta ja hioa valmistautumissuunnitelmat taas seuraavaan kisaan.
Kaikista rankinta on kuitenkin henkiset suhteet voimistelijoihin ja vanhempiin - mitä tehdään jos joku loukkaantuu tai sairastuu, miten kommunikoida muutokset kiireen keskellä rakentavasti. Miten käy joukkueen jatkon jos joku lopettaa? Hommaa riittää.

Kaikesta huolimatta tämä antaa paljon. Toivoisin kuitenkin edellä kommentoineet tavoin armollisuutta meitä valmentajia kohtaan - suurin osa meistä tekee pienellä palkalla ja rajallisessa ajassa parhaansa, rakkaudesta lajiin.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Osa ei saa palkkaa ollenkaan

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

entä onko kokemusta apuvalmentajana? Mitä apuvalmentajat yleensä tekee?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Itse apuvalmentajana autan tyttöjä oikean asennon löytämiseen, painan heitä venytyksissä jos pyytävät, kuuntelen heidän höpsöjä juttuja ja juttelen heille, usein saan pitää jalkatekniikan loppuverkan ja alkuverkan tytöille, korjaan tyttöjä, tyttöjen on mukavampi jäädä salille ku tietävät että olen siellä ja tyttöjen sanoja lainaten ”oot ihan paras valkku mulla on turvallinen olo kun sä oot täällä” , autan vessassa käymää ja täyttämään pullot sekä paljon paljon muuta!

Terkuin 3-5 vuotiaiden apuvalkku :)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Itse apuvalmentajana autan tyttöjä oikean asennon löytämiseen, painan heitä venytyksissä jos pyytävät, kuuntelen heidän höpsöjä juttuja ja juttelen heille, usein saan pitää jalkatekniikan loppuverkan ja alkuverkan tytöille, korjaan tyttöjä, tyttöjen on mukavampi jäädä salille ku tietävät että olen siellä ja tyttöjen sanoja lainaten ”oot ihan paras valkku mulla on turvallinen olo kun sä oot täällä” , autan vessassa käymää ja täyttämään pullot sekä paljon paljon muuta!
Terkuin 3-5 vuotiaiden apuvalkku :)"

oi vaikutat super hyvältä valkulta! ❤️

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

mikä on teidän mielestä riittävä ikä apuvalkkuna olemiseen?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"mikä on teidän mielestä riittävä ikä apuvalkkuna olemiseen?"
Riippuu minkä ikäisiä ja tasoisia valmentaa. Nuorin tuntemani apuvalmentaja on 12-vuotias.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"mikä on teidän mielestä riittävä ikä apuvalkkuna olemiseen?"

Jos paikalla on toinen yli 18v valkku, niin mielestäni 15v. Alkaen on oikein hyvä. Sitäkin ennen voi olla auttamassa, mutta ehkä enemmän sitten "demo-tyttö" roolissa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Omasta kokemuksesta voin neuvoa, että mikäli sinulla ei ole aikaisempaa valmennus kokemusta niin suosiolla hakeudut apuvalmentajan rooliin.:) Apuvalmentaminen on kivaa ja usein apuvalmentajat saavat myös seuran kautta koulutusta sekä näkee sivusta myös minkälaista on valmentaminen. Päävalkun roolissa taas hyvin paljon velvollisuuksia ja kunnon valmennustyöt alkavat vasta samin ulkopuolella eli on rankkaa, vaikka todella palkitsebaa ja ihanaa!!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Salin piti tulla!*

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

apuvalkkuna olon huono puoli on että ei saa vetää hirveästi treeniä ja joutuu vain norkoilemaan salin nurkassa, mikä on melko tylsää. Silloin kun siis ei ole juuri korjattavaa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"apuvalkkuna olon huono puoli on että ei saa vetää hirveästi treeniä ja joutuu vain norkoilemaan salin nurkassa, mikä on melko tylsää. Silloin kun siis ei ole juuri korjattavaa."

Apuvalmentaja on todella tärkeässä roolissa auttamassa ja korjaamassa kun vetävä valkku on kiinni vetämisessä. Jos ei ole tasoa ovoteamin tai minettien apuvalkku niin korjattavaa löytyy kyllä koko ajan - kannattaa vaikka kysyä että mitä toivoisi korjattavan jos ei itse enää tiedä mihin puuttua :) esim ryhti, hartiat, kädet, alastulot, keskivartalon lihasten käyttö, lantion asento, liikkeiden sujuvuus ovat asioita joita erittäin kovallakin tasolla olevien joulkueiden osalta voi varmasti korjata!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"apuvalkkuna olon huono puoli on että ei saa vetää hirveästi treeniä ja joutuu vain norkoilemaan salin nurkassa, mikä on melko tylsää. Silloin kun siis ei ole juuri korjattavaa."

Aktiivinen apuvalkku löytää kyllä jatkuvasti korjattavaa, aika harvassa ovat ne tilanteet kun kaikki voimistelijat tekevät täydellisesti oikein. Ja jos sellainen tilanne löytyy, niin voi keskittyä esim ilmaisun kannustamiseen:)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"apuvalkkuna olon huono puoli on että ei saa vetää hirveästi treeniä ja joutuu vain norkoilemaan salin nurkassa, mikä on melko tylsää. Silloin kun siis ei ole juuri korjattavaa."

kannattaisi varmaan mainita tästä vastuuvalkulle, hän varmasti keksii tehtävää myös apuvalkulle ja antaa vetääkin asioita! Tosin hyvä vastuuvalmentaja mielestäni myös huolehtii, että apuvalmentajalla on tekemistä automaattisesti ainakin omasta puolestaan, toki apuvalkulta tarvitaan myös aktiivisuutta ja halua osallistua.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"apuvalkkuna olon huono puoli on että ei saa vetää hirveästi treeniä ja joutuu vain norkoilemaan salin nurkassa, mikä on melko tylsää. Silloin kun siis ei ole juuri korjattavaa."
Saatko tämmöisestä rahallista korvausta?? Toivottavasti et!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""apuvalkkuna olon huono puoli on että ei saa vetää hirveästi treeniä ja joutuu vain norkoilemaan salin nurkassa, mikä on melko tylsää. Silloin kun siis ei ole juuri korjattavaa."
kannattaisi varmaan mainita tästä vastuuvalkulle, hän varmasti keksii tehtävää myös apuvalkulle ja antaa vetääkin asioita! Tosin hyvä vastuuvalmentaja mielestäni myös huolehtii, että apuvalmentajalla on tekemistä automaattisesti ainakin omasta puolestaan, toki apuvalkulta tarvitaan myös aktiivisuutta ja halua osallistua. "

Juuri näin!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Onko joku yleinen suositus, montako valmentajaa /apuvalmentaja ryhmässä pitäisi olla tyttöä kohti? Kiinnostaisi tietää...

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Hei oon miettiny että mikä on hyvä ikäväli apuvalmentajan ja valmennettavien kohdalle? Onko 3-4 vuotta liian vähän?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Hei oon miettiny että mikä on hyvä ikäväli apuvalmentajan ja valmennettavien kohdalle? Onko 3-4 vuotta liian vähän? "
Riippuu mun mielestä iästä. Esim kyllä uskon että 12vuotiailla voi olla 16v apuvalmentaja, mutta 8vuotiailla 11-12v on ehkä liian nuori. En tosiaan tiiä yhtään miten oikeesti tähän suhtaudutaan mutta mua on aikoinaan valmentanut ihan valmentajana 4v vanhempi, kun olin 14 ja ihan hyvin toimi:)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Hei oon miettiny että mikä on hyvä ikäväli apuvalmentajan ja valmennettavien kohdalle? Onko 3-4 vuotta liian vähän? "

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Hei oon miettiny että mikä on hyvä ikäväli apuvalmentajan ja valmennettavien kohdalle? Onko 3-4 vuotta liian vähän? ""
Entä jos noin 15v valmentaa 11-12 vuotiaita (apuvalmentajana)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"""Hei oon miettiny että mikä on hyvä ikäväli apuvalmentajan ja valmennettavien kohdalle? Onko 3-4 vuotta liian vähän? ""
Entä jos noin 15v valmentaa 11-12 vuotiaita (apuvalmentajana) "

Joo no miksei jos se omasta mielestä tuntuu sopivalle ja seuran puolesta ok

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""apuvalkkuna olon huono puoli on että ei saa vetää hirveästi treeniä ja joutuu vain norkoilemaan salin nurkassa, mikä on melko tylsää. Silloin kun siis ei ole juuri korjattavaa."
Saatko tämmöisestä rahallista korvausta?? Toivottavasti et!"

Tottakai, oletko seonnut? Ja sinulta meni pointti ihan ohi.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"""apuvalkkuna olon huono puoli on että ei saa vetää hirveästi treeniä ja joutuu vain norkoilemaan salin nurkassa, mikä on melko tylsää. Silloin kun siis ei ole juuri korjattavaa."
Saatko tämmöisestä rahallista korvausta?? Toivottavasti et!"
Tottakai, oletko seonnut? Ja sinulta meni pointti ihan ohi."

Ainakin ku mä oon apuvalkkuna ollut niin AINA on jotain korjattavaa. Eihän kukaan varmaan ikinä täydellisessä asennossa oo?... Ja jos sul oikeesti on sillee et joudut olemaan vain salin nurkassa niin kannattaa sanoo päävalkulle et haluut lisää hommia ja että voisit ruveta itse pitämään alkulämppää yms. Mä oon itse apuvalkkuna ja oon kyl saanu itsekin tosi paljon vastuuta ja se on musta tosi kivaa! Rohkeesti vaa suu auki!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Hei oon miettiny että mikä on hyvä ikäväli apuvalmentajan ja valmennettavien kohdalle? Onko 3-4 vuotta liian vähän? "
Riippuu mun mielestä iästä. Esim kyllä uskon että 12vuotiailla voi olla 16v apuvalmentaja, mutta 8vuotiailla 11-12v on ehkä liian nuori. En tosiaan tiiä yhtään miten oikeesti tähän suhtaudutaan mutta mua on aikoinaan valmentanut ihan valmentajana 4v vanhempi, kun olin 14 ja ihan hyvin toimi:)"

Paljon riippuu myös persoonasta.Kyllä 16 on liian nuori valmentamaan 12v, murrosiässä molemmat.Numerot eivät aina kerro kaikkea.Pitää olla myös henkistä kypsyyttä.

Lisää Kommentti