Turkuun lisää seurayhteistyötä

Anonyymi

Minun mielestäni turkuun ja turun seudulle pitäisi saada lisää seurayhteistyötä jottai voisivat pärjätä myös kilpasarjan puolella paremmin

29 kommenttia:
Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Turussa tehdään ihailtavan paljon ja hyvin yhteistyötä seurojen kesken

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

läheskään turun kaikki seurat eivät osallistu yhteistyöhön

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"läheskään turun kaikki seurat eivät osallistu yhteistyöhön"
Turun kaksi pääseuraa osallistuvat yhteistyöhön. Monessa muussa kaupungissa ei tehdä minkäänlaista yhteistyötä seurojen kesken. Turussa on selkeästi edustusjoukkueet naisten ja junioreiden sarjassa. Sanix Valens-linja tähtää korkealle ja treenaavat sen mukaisesti.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Turku pärjää kilpasarjoissakin xd

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

miksi Turun urheiluliitto ei tee yhteistyötä minkään seuran kanssa?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"miksi Turun urheiluliitto ei tee yhteistyötä minkään seuran kanssa?"
no jos he eivät itse halua?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

se ei ole haluamisesta kiinni vaan siitä onko seura jonka kanssa tehä yhteistyötä

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Urheiluliitto teki yhteistyötä lahjan tyttöjen kanssa, mutta yhteistyö loppui kun verla-joukkueesta tehtiin haastajajoukkue juniorisarjaan (sv valor)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Onko tnv:llä enää yhtään joukkueita

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Onko tnv:llä enää yhtään joukkueita"
ainakin tixia

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

miksi esim tnv ei tee jyryn tai urheiluliiton kanssa yhteistyötä

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Mun mielestä Turun ongelma ei ole suoraan yhteistyön puute vaan se, että seuroja on liikaa. Suomen isoimmista kaupungeista Helsingissä on kolme joukkuevoimisteluseuraa (Erä, Pakila ja Elise) ja Espoossa vain kaksi (OVO ja Tapiola). Näissä kaikissa seuroissa on isot ikäluokat ja paljon hyviä joukkueita. Turussa, joka on näitä kaupunkeja huomattavasti pienempi on kaksi "pääseuraa" (Lahja ja Pyrkivä) ja sen lisäksi neljä muuta seuraa (Jyry, Coco, Urheiluliitto ja TNV). Tähän vielä päälle pienet harrastetason seurat TRV, TuWe ja ÅKG sekä Turun lähikuntien RaJu, LieLu ja NVO niin saadaan yhteensä 12 seuraa Turkuun ja lähikuntiin. Kun valinnanvaraa on noin paljon seurojen ikäluokat ovat pieniä ja hyvät tytöt jakautuu eri seuroihin. Turun alueen joukkueissa (poislukien muutamat huiput) on tyypillisesti tosi isoja tasoeroja, tämän olen huomannut moneen kertaan alueen kisoissa. Silloin kun samassa joukkueessa on sekä SM-sarjaan sopivia että selvästi heikompiakin tyttöjä, menestys jää siihen 5.kategorian paikkeille.

Jos seuroja ja sitä kautta joukkuevaihtoehtoja olisi vähemmän, saataisiin isommat ikäluokat -> pystyttäisiin jakamaan tasaisempia ja selkeästi eri tavoitetasoille tähtääviä joukkueita. Seurojen kokonaan yhdistäminen on aika iso juttu ja sen takia turkulaisten suurinpiirtein samanikäisten ja -tasoisten joukkueiden pitäisi tehdä yhteistyötä. Myös kilpasarjassa, niinkuin keskustelun aloittaja ehdotti. Taitavimmat tytöt on kyllä jo saatu hyvin keskitettyä Sanix Valens-tiimin sekä Coco Sportin SM-joukkueisiin, toivottavasti tästä suunta jatkuu ylöspäin.

Tsemppiä Turku! :)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

minä toivoisin että turku ja turun seutu tekisi enemmän yhteistyötä myös kilpasarjan sekä 10-12 sarjan puolella. mutta toisaalta me keskustelijat emme sitä päätä tekeekö he yhteistyötä vai ei :// mutta toivotan myös tsempit turkuun! t turun seudun voimistelija

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Mun mielestä Turun ongelma ei ole suoraan yhteistyön puute vaan se, että seuroja on liikaa. Suomen isoimmista kaupungeista Helsingissä on kolme joukkuevoimisteluseuraa (Erä, Pakila ja Elise) ja Espoossa vain kaksi (OVO ja Tapiola). Näissä kaikissa seuroissa on isot ikäluokat ja paljon hyviä joukkueita. Turussa, joka on näitä kaupunkeja huomattavasti pienempi on kaksi "pääseuraa" (Lahja ja Pyrkivä) ja sen lisäksi neljä muuta seuraa (Jyry, Coco, Urheiluliitto ja TNV). Tähän vielä päälle pienet harrastetason seurat TRV, TuWe ja ÅKG sekä Turun lähikuntien RaJu, LieLu ja NVO niin saadaan yhteensä 12 seuraa Turkuun ja lähikuntiin. Kun valinnanvaraa on noin paljon seurojen ikäluokat ovat pieniä ja hyvät tytöt jakautuu eri seuroihin. Turun alueen joukkueissa (poislukien muutamat huiput) on tyypillisesti tosi isoja tasoeroja, tämän olen huomannut moneen kertaan alueen kisoissa. Silloin kun samassa joukkueessa on sekä SM-sarjaan sopivia että selvästi heikompiakin tyttöjä, menestys jää siihen 5.kategorian paikkeille.
Jos seuroja ja sitä kautta joukkuevaihtoehtoja olisi vähemmän, saataisiin isommat ikäluokat -> pystyttäisiin jakamaan tasaisempia ja selkeästi eri tavoitetasoille tähtääviä joukkueita. Seurojen kokonaan yhdistäminen on aika iso juttu ja sen takia turkulaisten suurinpiirtein samanikäisten ja -tasoisten joukkueiden pitäisi tehdä yhteistyötä. Myös kilpasarjassa, niinkuin keskustelun aloittaja ehdotti. Taitavimmat tytöt on kyllä jo saatu hyvin keskitettyä Sanix Valens-tiimin sekä Coco Sportin SM-joukkueisiin, toivottavasti tästä suunta jatkuu ylöspäin.
Tsemppiä Turku! :)"

Oikeastaan Helsingissä on muitakin joukkuevoimisteluseuroja kuin nuo kolme, esimerkiksi Käpylän voimistelijat tai Maunula, vaikkakin mainitsemasi kolme ovatkin ne kaikista suurimmat.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Sanix Valens-linjaan on kerätty koko Turun seudun lahjakkaimmat ja motivoituneimmat voimistelijat. Uskon, että LaTyn ja TuPyn seurayhteistyö toimii moitteettomasti. Joukkueet harjoittelevat super ahkerasti ja tavoitteellisesti.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Mun mielestä Turun ongelma ei ole suoraan yhteistyön puute vaan se, että seuroja on liikaa. Suomen isoimmista kaupungeista Helsingissä on kolme joukkuevoimisteluseuraa (Erä, Pakila ja Elise) ja Espoossa vain kaksi (OVO ja Tapiola). Näissä kaikissa seuroissa on isot ikäluokat ja paljon hyviä joukkueita. Turussa, joka on näitä kaupunkeja huomattavasti pienempi on kaksi "pääseuraa" (Lahja ja Pyrkivä) ja sen lisäksi neljä muuta seuraa (Jyry, Coco, Urheiluliitto ja TNV). Tähän vielä päälle pienet harrastetason seurat TRV, TuWe ja ÅKG sekä Turun lähikuntien RaJu, LieLu ja NVO niin saadaan yhteensä 12 seuraa Turkuun ja lähikuntiin. Kun valinnanvaraa on noin paljon seurojen ikäluokat ovat pieniä ja hyvät tytöt jakautuu eri seuroihin. Turun alueen joukkueissa (poislukien muutamat huiput) on tyypillisesti tosi isoja tasoeroja, tämän olen huomannut moneen kertaan alueen kisoissa. Silloin kun samassa joukkueessa on sekä SM-sarjaan sopivia että selvästi heikompiakin tyttöjä, menestys jää siihen 5.kategorian paikkeille.
Jos seuroja ja sitä kautta joukkuevaihtoehtoja olisi vähemmän, saataisiin isommat ikäluokat -> pystyttäisiin jakamaan tasaisempia ja selkeästi eri tavoitetasoille tähtääviä joukkueita. Seurojen kokonaan yhdistäminen on aika iso juttu ja sen takia turkulaisten suurinpiirtein samanikäisten ja -tasoisten joukkueiden pitäisi tehdä yhteistyötä. Myös kilpasarjassa, niinkuin keskustelun aloittaja ehdotti. Taitavimmat tytöt on kyllä jo saatu hyvin keskitettyä Sanix Valens-tiimin sekä Coco Sportin SM-joukkueisiin, toivottavasti tästä suunta jatkuu ylöspäin.
Tsemppiä Turku! :)"
Oikeastaan Helsingissä on muitakin joukkuevoimisteluseuroja kuin nuo kolme, esimerkiksi Käpylän voimistelijat tai Maunula, vaikkakin mainitsemasi kolme ovatkin ne kaikista suurimmat."

Lisäksi Helsingissä on oikeastaan aika paljon alueita joilla jvtä ei ole lähes ollenkaan - pnv ja erä sijaitsevat aivan toistensa naapurissa ja keräävät voimistelijoita samalta alueelta. Tähän vielä lisäksi SC Vantaa ja attitude, jotka ovat ihan lähellä varsinkin autoileville harrastajille. Sen sijaan itä, etelä ja länsihelsingissä on aika olematon jv tarjonta (elisellä vähän toki, ja lännestä pääsee Espooseen). Helsingissä olisi kyllä potentiaalisia harrastajia todella paljon enemmän, mutta harrastustiloja pohjoishelsinkiä lukuunottamatta niukasti, ja siksi harrastaminen keskittyy näihin muutamaan seuraan.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Mun mielestä Turun ongelma ei ole suoraan yhteistyön puute vaan se, että seuroja on liikaa. Suomen isoimmista kaupungeista Helsingissä on kolme joukkuevoimisteluseuraa (Erä, Pakila ja Elise) ja Espoossa vain kaksi (OVO ja Tapiola). Näissä kaikissa seuroissa on isot ikäluokat ja paljon hyviä joukkueita. Turussa, joka on näitä kaupunkeja huomattavasti pienempi on kaksi "pääseuraa" (Lahja ja Pyrkivä) ja sen lisäksi neljä muuta seuraa (Jyry, Coco, Urheiluliitto ja TNV). Tähän vielä päälle pienet harrastetason seurat TRV, TuWe ja ÅKG sekä Turun lähikuntien RaJu, LieLu ja NVO niin saadaan yhteensä 12 seuraa Turkuun ja lähikuntiin. Kun valinnanvaraa on noin paljon seurojen ikäluokat ovat pieniä ja hyvät tytöt jakautuu eri seuroihin. Turun alueen joukkueissa (poislukien muutamat huiput) on tyypillisesti tosi isoja tasoeroja, tämän olen huomannut moneen kertaan alueen kisoissa. Silloin kun samassa joukkueessa on sekä SM-sarjaan sopivia että selvästi heikompiakin tyttöjä, menestys jää siihen 5.kategorian paikkeille.
Jos seuroja ja sitä kautta joukkuevaihtoehtoja olisi vähemmän, saataisiin isommat ikäluokat -> pystyttäisiin jakamaan tasaisempia ja selkeästi eri tavoitetasoille tähtääviä joukkueita. Seurojen kokonaan yhdistäminen on aika iso juttu ja sen takia turkulaisten suurinpiirtein samanikäisten ja -tasoisten joukkueiden pitäisi tehdä yhteistyötä. Myös kilpasarjassa, niinkuin keskustelun aloittaja ehdotti. Taitavimmat tytöt on kyllä jo saatu hyvin keskitettyä Sanix Valens-tiimin sekä Coco Sportin SM-joukkueisiin, toivottavasti tästä suunta jatkuu ylöspäin.
Tsemppiä Turku! :)"

Mikä kommentti! Mitkä seurat pitäisi mielestäsi lopettaa? Huomaathan että monissa mainitsemissasi seuroissa harrastetaan muutakin kuin joukkuevoimistelua? Ja olen varma että yhteistoimintaa seurojen välillä on, mutta seurat eivät niitä asioitaan täällä selvittele!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Huomioikaa nyt hyvät ihmiset myös se, että pienemmät urheiluseurat mahdollistavat voimistelun kaikille, perheen varallisuudesta riippumatta. Kaikilla perheillä ei todellakaan ole varaa laittaa satoja euroja kuussa lapsen harrastukseen, vaikka olisi kuinka hyvä voimistelija. Pienissä seuroissa harvemmin on myöskään voimistelijoiden välistä kilpailua etutyttöilystä tai kisapaikoista. Joten on hyvä että on nämä sanix linjat ihan erikseen ja sitten seurat jossa voi harrastaa vaikka ihan vain liikunnan ilosta ja rakkaudesta lajiin. Se ei liene keneltäkään pois.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Huomioikaa nyt hyvät ihmiset myös se, että pienemmät urheiluseurat mahdollistavat voimistelun kaikille, perheen varallisuudesta riippumatta. Kaikilla perheillä ei todellakaan ole varaa laittaa satoja euroja kuussa lapsen harrastukseen, vaikka olisi kuinka hyvä voimistelija. Pienissä seuroissa harvemmin on myöskään voimistelijoiden välistä kilpailua etutyttöilystä tai kisapaikoista. Joten on hyvä että on nämä sanix linjat ihan erikseen ja sitten seurat jossa voi harrastaa vaikka ihan vain liikunnan ilosta ja rakkaudesta lajiin. Se ei liene keneltäkään pois. "

Oletko käynyt katsomassa esimerksiksi mitä näissä mainitsemissasi suurseuroissa maksaa voimistelu? Lahjasta en tiedä mutta Pyrkivässä ei makseta edes valmentajille palkkaa. Siellä voimistelu on halpa harrastus. Kalliiksi se tulee menestyksen ja panostuksen myötä kun maajoukkue/rinkileirit, kv-kisat, kisamatkat, fyssarit, psyykkiset valmentajat ja muut tulevat mukaan.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Huomioikaa nyt hyvät ihmiset myös se, että pienemmät urheiluseurat mahdollistavat voimistelun kaikille, perheen varallisuudesta riippumatta. Kaikilla perheillä ei todellakaan ole varaa laittaa satoja euroja kuussa lapsen harrastukseen, vaikka olisi kuinka hyvä voimistelija. Pienissä seuroissa harvemmin on myöskään voimistelijoiden välistä kilpailua etutyttöilystä tai kisapaikoista. Joten on hyvä että on nämä sanix linjat ihan erikseen ja sitten seurat jossa voi harrastaa vaikka ihan vain liikunnan ilosta ja rakkaudesta lajiin. Se ei liene keneltäkään pois. "
Juuri näin ..ihan samaa mieltä olen.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Tytöt kyllä liikkuvat sujuvasti seurasta toiseen. Sanix-linjoihin hakeutuu jatkuvasti taitavia tyttöjä muista seuroista.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

on urheiluliitolla, tnv:llä ja jyrylläkin taitavia tyttöjä :))

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"on urheiluliitolla, tnv:llä ja jyrylläkin taitavia tyttöjä :))"

On, on. Yksittäisiä hyviä tyttöjä löytyy kaikista Turun seuroista, mutta sitten kun tajuavat itsekin olevansa taitavia, niin hakeutuvat jommankumman "pääseuran" edustusjoukkueisiin. Varmaan siksi että taitavia tyttöjä turhauttaa tehdä parhaansa treeneissä ja kisamatolla, kun muut joukkueessa eivät tee.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Ihanaa, jos kaupungista löytyy eritasoisia joukkueita, joihin voi sitten hakeutua oman motivaation ja taitotason mukaisesti.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Joo ei kaikki todellakaan halua eikä hakeudu "pääseurojen" edustusjoukkueisiin! Ja eiköhän jokainen tee aina parhaansa kisamatolla. Taitaa joku tässä nyt vaan kalastella "pääseuraan" lisää voimistelijoita pienemmistä seuroista.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Turussa on mielestäni tällä hetkellä ihanteellinen tilanne: parhaat voimistelijat ovat keskittyneet kahteen seuraan, joitten yhteistyö mahdollistaa Suomen ja kv huipun tavoittelemista. Tämä myös takaa sen, että paikoista SM-junnu- ja -sennujoukkueissa tulee kilpailua, mikä kehittää voimistelijoita.

Näitten huippuseurojen lisäksi Turussa ja lähikunnissa on lukuisia voimisteluseuroja, joissa voi harrastaa itselleen sopivalla tasolla.

Juuri tänään Turun Sanomissa jalkapallon junnuvalmentaja peräsi turkulaiseen junnufutikseen kahden huippuseuran mallia, mikä siis joukkuevoimistelussa on jo toteutunut.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Turussa on mielestäni tällä hetkellä ihanteellinen tilanne: parhaat voimistelijat ovat keskittyneet kahteen seuraan, joitten yhteistyö mahdollistaa Suomen ja kv huipun tavoittelemista. Tämä myös takaa sen, että paikoista SM-junnu- ja -sennujoukkueissa tulee kilpailua, mikä kehittää voimistelijoita.
Näitten huippuseurojen lisäksi Turussa ja lähikunnissa on lukuisia voimisteluseuroja, joissa voi harrastaa itselleen sopivalla tasolla.
Juuri tänään Turun Sanomissa jalkapallon junnuvalmentaja peräsi turkulaiseen junnufutikseen kahden huippuseuran mallia, mikä siis joukkuevoimistelussa on jo toteutunut."

joiden* näiden*

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Turussa on mielestäni tällä hetkellä ihanteellinen tilanne: parhaat voimistelijat ovat keskittyneet kahteen seuraan, joitten yhteistyö mahdollistaa Suomen ja kv huipun tavoittelemista. Tämä myös takaa sen, että paikoista SM-junnu- ja -sennujoukkueissa tulee kilpailua, mikä kehittää voimistelijoita.
Näitten huippuseurojen lisäksi Turussa ja lähikunnissa on lukuisia voimisteluseuroja, joissa voi harrastaa itselleen sopivalla tasolla.
Juuri tänään Turun Sanomissa jalkapallon junnuvalmentaja peräsi turkulaiseen junnufutikseen kahden huippuseuran mallia, mikä siis joukkuevoimistelussa on jo toteutunut."

Sitten kun siellä huippuseurassa ei enää ole "tilaa" niille joiden motivaatia ja taidot riitä huipulle, toivottavasti siirtyvät niihin pikkuseuroihin harrastamaan lajia.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Turussa on mielestäni tällä hetkellä ihanteellinen tilanne: parhaat voimistelijat ovat keskittyneet kahteen seuraan, joitten yhteistyö mahdollistaa Suomen ja kv huipun tavoittelemista. Tämä myös takaa sen, että paikoista SM-junnu- ja -sennujoukkueissa tulee kilpailua, mikä kehittää voimistelijoita.
Näitten huippuseurojen lisäksi Turussa ja lähikunnissa on lukuisia voimisteluseuroja, joissa voi harrastaa itselleen sopivalla tasolla.
Juuri tänään Turun Sanomissa jalkapallon junnuvalmentaja peräsi turkulaiseen junnufutikseen kahden huippuseuran mallia, mikä siis joukkuevoimistelussa on jo toteutunut."

TOTTA!

Lisää Kommentti