Koreografiksi?

Anonyymi

Hei! Olen 14v tyttö ja haluaisin todella paljon koreografiksi. Voimistelua olen harrastanut 4v asti joten tietoakin olisi, mutta miten saisin joukkueen kelle tehdä koreografia. Omassa seurassa ei sen ikäisiä joille voisin tehdä, mutta into olisi kova! Ottaako kukaan näin nuorta koreografiksi tai miten voisin edes harjoitella niin, että saisin tietää ovatko koreografiat hyviä vai ei?

8 kommenttia:
Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Suosittelen apuvalmentajaksi menemistä:) siellä voit pyytää päästä seuraamaan ohjelmantekoa ja vaikka auttamaan. Kun olet hieman vanhempi voit päästä itse tekemään ohjelmia joukkueellesi! Siinä on aika paljon harjoiteltavaa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

jep, mäki suosittelen apuvalmentajaks! Siinä saa ensiksi kokemuta valmentajana olemisesta ja sit vaikka kolmen vuoden päästä voisit suunnitella jo ohjelman!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Opettele myös säännöt huolellisesti, että koreografia rakentuu teknisesti oikein.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Ehkä voisit tehdä ensin esitysohjelmia? Esim. seuran näytöksiin. Ilmaise myös halukkuutesi seurata seurasi koreografien (valmentajia?) työskentelyä ja kysy paljon vinkkejä.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Apuvalmentamisesta voisi olla paljon hyötyä! Lisäksi voisit harjoitella niin, että teet koregrafian jollekkin kuvitteelliselle joukkueelle ja suunnittelet sen hyvin vaikka paperille ja opettelisit sen myös itse. Sen jälkeen voisit näyttää suunnittelemasi koregrafian jollekkin seurasi valmentajalle. Hän voisi katsoa mikä koreografiassasi on hyvää ja antaa vinkkejä mitä voisi vielä kehittää!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Apuvalmentajaksi ei mahdollista, kun tosiaan olen 14 ja seuramme nuorimmassa joukkueessa niin en vanhempia viitsi valmentaa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Apuvalmentajaksi ei mahdollista, kun tosiaan olen 14 ja seuramme nuorimmassa joukkueessa niin en vanhempia viitsi valmentaa."
kenelle sit ees olisit tekemässä koreografiaa? Ethän sä niitä nyt varmaa vanhemmillekkaa tee

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Apuvalmentajaksi ei mahdollista, kun tosiaan olen 14 ja seuramme nuorimmassa joukkueessa niin en vanhempia viitsi valmentaa."
Aina pitäisi aloittaa vanhemmista. Toivottavasti löydät sopivan joukkueen, jolle tehdä koreografia. Kuulostat ihanan innokkaalta ❤️

Lisää Kommentti