Kiusaaminen :(

Anonyymi

Moikka! Olen 12 vuotias voimistelia tyttö ja minua kiusataan joukkueessani. En aijjo mainita joukkuettani. Voisitteko kertoa mitä minun pitäisi tehdä kun vanhemmat ja valkut tietävät asiasta jo ja yrittäneet tehdä jo asialle jotain, mutta tuloksetta. :(

25 kommenttia:
Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Millä tavalla sinua kiusataan?
Mielestäni tuollaisissa tilanteissa valkkujen olisi hyvä ottaa asia puheeksi koko joukkueen kesken ja tehdä se selväksi, ettei tuollaista saa tapahtua!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Mikä sarja

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Mikä sarja"
varmaankin 12-14 jos 12-vuotias tyttö

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Nooh jos ei yhtään parane niin kannattaa vaihtaa seuran sisällä joukkuetta

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Mikä sarja"
varmaankin 12-14 jos 12-vuotias tyttö"

Tai 10-12 tai 14-16

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Miten sinua kiusataan

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Kiusaajat kannattaa nimetä, heidän vanhemmilleen ilmoittaa ja sitten rangaista. Esim. heittää pihalle joukkueesta.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Ota yhteyttä tuonne ja kerro tilanteestasi.
http://www.etoleyksin.fi

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Tietääkö valmentajat että kiusaaminen jatkuu vai olettavatko että puuttuminen riitti? Jos et ole varma että valkut tietää, kerro joka kerta kun jotain tapahtuu. Jos valmentajat tietävät, mutta eivät viitsi puuttua asiaan niin kauan että kiusaaminen loppuu, on paras jättää kyseinen joukkue ja siirtyä muualle. Jos harrastus aiheuttaa lähinnä mielipahaa, ei sitä kannata jatkaa. Etsi joukkue jossa sinun on hyvä olla.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Tietääkö valmentajat että kiusaaminen jatkuu vai olettavatko että puuttuminen riitti? Jos et ole varma että valkut tietää, kerro joka kerta kun jotain tapahtuu. Jos valmentajat tietävät, mutta eivät viitsi puuttua asiaan niin kauan että kiusaaminen loppuu, on paras jättää kyseinen joukkue ja siirtyä muualle. Jos harrastus aiheuttaa lähinnä mielipahaa, ei sitä kannata jatkaa. Etsi joukkue jossa sinun on hyvä olla."
Miksi aina kiusattujen pitää alistua ja vaihtaa koulua/joukkuetta/harrastusta??? Ei ole oikein.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Jos asia ei parane valmentajan kanssa toivotulla tavalla, voitko pyytää vanhempiasi ottamaan asian esille valmentajan kanssa? Luultavasti seurassasi on pelisääntöjä ja ohjeita, kuinka ongelmatilanteissa toimitaan. Ja jos ei ole, niin aikuisella on helpompi etsiä seurasta apua asian selvittelyyn. Kiusaamista ei saa sallia!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Tietääkö valmentajat että kiusaaminen jatkuu vai olettavatko että puuttuminen riitti? Jos et ole varma että valkut tietää, kerro joka kerta kun jotain tapahtuu. Jos valmentajat tietävät, mutta eivät viitsi puuttua asiaan niin kauan että kiusaaminen loppuu, on paras jättää kyseinen joukkue ja siirtyä muualle. Jos harrastus aiheuttaa lähinnä mielipahaa, ei sitä kannata jatkaa. Etsi joukkue jossa sinun on hyvä olla."
Miksi aina kiusattujen pitää alistua ja vaihtaa koulua/joukkuetta/harrastusta??? Ei ole oikein."

Niimpä, niiden kiusaajien pitäisi seuraa vaihtaa eikä kiusattujen!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"""Tietääkö valmentajat että kiusaaminen jatkuu vai olettavatko että puuttuminen riitti? Jos et ole varma että valkut tietää, kerro joka kerta kun jotain tapahtuu. Jos valmentajat tietävät, mutta eivät viitsi puuttua asiaan niin kauan että kiusaaminen loppuu, on paras jättää kyseinen joukkue ja siirtyä muualle. Jos harrastus aiheuttaa lähinnä mielipahaa, ei sitä kannata jatkaa. Etsi joukkue jossa sinun on hyvä olla."
Miksi aina kiusattujen pitää alistua ja vaihtaa koulua/joukkuetta/harrastusta??? Ei ole oikein."
Niimpä, niiden kiusaajien pitäisi seuraa vaihtaa eikä kiusattujen!"

Samaa mieltä. Esim. koulukiusaamisessa se , että kiusattu vaihtaa koulua tuntuu vähän semmoiselta ’rangaistukselta kun tulit kiusatuksi’.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""""Tietääkö valmentajat että kiusaaminen jatkuu vai olettavatko että puuttuminen riitti? Jos et ole varma että valkut tietää, kerro joka kerta kun jotain tapahtuu. Jos valmentajat tietävät, mutta eivät viitsi puuttua asiaan niin kauan että kiusaaminen loppuu, on paras jättää kyseinen joukkue ja siirtyä muualle. Jos harrastus aiheuttaa lähinnä mielipahaa, ei sitä kannata jatkaa. Etsi joukkue jossa sinun on hyvä olla."
Miksi aina kiusattujen pitää alistua ja vaihtaa koulua/joukkuetta/harrastusta??? Ei ole oikein."
Niimpä, niiden kiusaajien pitäisi seuraa vaihtaa eikä kiusattujen!"
Samaa mieltä. Esim. koulukiusaamisessa se , että kiusattu vaihtaa koulua tuntuu vähän semmoiselta ’rangaistukselta kun tulit kiusatuksi’."

Niinpä. Ja kiusaajat vain jatkavat toimintaa valitsemalla uuden uhrin. Pääsevät kuin koira veräjästä. Kisaajat pihalle vain joukkueesta. Ja aivan naurettavaa, että vanhemmat tietävät tilanteesta, mutta mitään ei tehdä.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Samaa mieltä edellisten kanssa. Ei kiusatun pitäisi olla se, joka joutuu lähtemään vaan kiusaajien, jos eivät lopeta kiusaamista.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Eipä niin. Jos sua kiusataan niin puhu vanhemmille, valmentajille. Heidän tehtävä on ryhtyä toimiin tilanteen selvittämiseksi ja kiusaamisen lopettamiseksi. Keinoja kyllä on.

Voimisteluliitto kampanjoi parhaillaan epäasiallisen kohtelun ehkäisemiseksi.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Eipä niin. Jos sua kiusataan niin puhu vanhemmille, valmentajille. Heidän tehtävä on ryhtyä toimiin tilanteen selvittämiseksi ja kiusaamisen lopettamiseksi. Keinoja kyllä on.
Voimisteluliitto kampanjoi parhaillaan epäasiallisen kohtelun ehkäisemiseksi. "

Oli puhunut eikä ole auttanut mitään.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Mutta onneks mulla on joukkueessa ainakin 2 semmosta hyvää hyvää kaveria ja yks ihan ok kamu :)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Samaa mieltä edellisten kanssa. Ei kiusatun pitäisi olla se, joka joutuu lähtemään vaan kiusaajien, jos eivät lopeta kiusaamista. "
Näinhän se _pitäisi_ mennä, mutta jos valmentajat ovat tietoisia ja nostavat kädet pystyyn eikä kukaan saa muutosta aikaiseksi, niin kyllä silloin on oikea hetki äänestää jaloillaan. Se voi tuntua periksi antamiselta ja rangaistukselta kiusatulle, mutta siinä vaiheessa kun muutosta ei tapahdu vaikka asia on tiedossa kaikilla asianosaisilla, on keinot aika vähissä. Lähteminen on parempi vaihtoehto kuin alistua kiusatuksi loputtomiin. Jossain toisessa joukkueessa saa todennäköisesti harrastuksesta muutakin kuin pahaa mieltä.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Mutta onneks mulla on joukkueessa ainakin 2 semmosta hyvää hyvää kaveria ja yks ihan ok kamu :) "
Kiva juttu:) Mutta toivottavasti kiusaaminen loppuu, muista että vika on aina kiusaajien.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Hyvään joukkuehenkeen kuuluu se, että virheen tehnyttä tuetaan ja tsempataan, huommaattehan, että tämä laji ei ole tähtiyksilöille vaan on nimeltään JOUKKUEvoimistelu. Haukkumisella ei saa mitään hyvää aikaiseksi.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Hyvän asian puolesta täälläkin faktoja jaetaan

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Olen kyllä hieman ihnettynyt tästä puuhasta täällä, odottaisin enemmän ymmärrystä kiusattua kohtaan

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Eipä niin. Jos sua kiusataan niin puhu vanhemmille, valmentajille. Heidän tehtävä on ryhtyä toimiin tilanteen selvittämiseksi ja kiusaamisen lopettamiseksi. Keinoja kyllä on.
Voimisteluliitto kampanjoi parhaillaan epäasiallisen kohtelun ehkäisemiseksi. "
Oli puhunut eikä ole auttanut mitään."

Eikö seurassa ole jv -vastaavaa tai muuta, jolle voi puhuu? Vanhemmat haloo, minä äitinä ottaisin yhteyttä vaikka seuran puheenjohtajaan, jos havaitsisin kiusaamista. Laadukkaassa seurassa on menettelytavat ongelmien ratkaisemiseksi. Valmentajien pitää puuttu kiusaamiseen. Tiukka puhuttelu usein auttaa, jos valmentaja ei puutu tainsaa kuria niin se on sitten seuran johdon asia auttaa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Seuran johtoon yhteys ja kiusaajat kuriin. Jos ei muuten niin kiusaajat ulos joukkueesta! Tsemppiä vaikeaan tilanteeseen!

Lisää Kommentti