Onko varaa harrastaa?

Anonyymi

Mietin, että miten SM-sarjalaisilla on varaa harrastaa kun kk-maksutkin yli 200€ plus muut maksut ja vielä ulkomaankisat?

36 kommenttia:
Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Meidän seuran yhdellä SM-joukkueella oli yhtenä kautena 400e/kk, mikä on kyllä todella kova hinta. Tekee keskituloisellekin perheelle tiukkaa maksaa moisia kuluja.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

No ne tytöt ovat hyvin omistautuneita lajille eivätkä treenaa vain huvinvuoksi

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"No ne tytöt ovat hyvin omistautuneita lajille eivätkä treenaa vain huvinvuoksi"
Ei kai tässä sitä kysytty? Voihan sitä vähävaraisemmankin perheen lapsi olla omistautunut lajille tai haluaisi olla, mutta milläs maksat?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Eikä tätä lajia kukaan varmaan treenaa huvin vuoksi....voi hyvää päivää taas!!!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Toistaiseksi on varaa, mutta jos ulkomaankisat nykyisestä lisääntyy, pitää miettiä sarjan vaihtamista. Asiaa ei helpota ettei liitto tue osallistumista, mutta määrää kuitenkin että delegaatio matkustaa tietyllä lennolla ja majoittuu tietyssä hotellissa. Yleensä molemmat kalliimmasta päästä.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Toistaiseksi on varaa, mutta jos ulkomaankisat nykyisestä lisääntyy, pitää miettiä sarjan vaihtamista. Asiaa ei helpota ettei liitto tue osallistumista, mutta määrää kuitenkin että delegaatio matkustaa tietyllä lennolla ja majoittuu tietyssä hotellissa. Yleensä molemmat kalliimmasta päästä."
Tämä on kyllä ihan totta. Aivan älyttömät kustannukset matkasta, jonka saisi paljon halvemmalla, kun voisi itse valita matkat ja hotellit.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Etenkin kv kisojen kulut korkeita. Liitto määrää millä lennolla lennetään jne. Halvemmalla pääsisi, jos kukin seura hoitaisi omat matka-asiansa hyvissä ajoin. Lentolipuissa voisi säästää satoja euroja voimistelijaa kohti.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Toistaiseksi on varaa, mutta jos ulkomaankisat nykyisestä lisääntyy, pitää miettiä sarjan vaihtamista. Asiaa ei helpota ettei liitto tue osallistumista, mutta määrää kuitenkin että delegaatio matkustaa tietyllä lennolla ja majoittuu tietyssä hotellissa. Yleensä molemmat kalliimmasta päästä."

Ja lähdöt vielä sellaisia, että vähänkin kauempaa tulevien pitää nukkua ekstrayö hotellissa, vaikka myöhemmälläkin lennolla ehtisi.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Toistaiseksi on varaa, mutta jos ulkomaankisat nykyisestä lisääntyy, pitää miettiä sarjan vaihtamista. Asiaa ei helpota ettei liitto tue osallistumista, mutta määrää kuitenkin että delegaatio matkustaa tietyllä lennolla ja majoittuu tietyssä hotellissa. Yleensä molemmat kalliimmasta päästä."
Tämä on kyllä ihan totta. Aivan älyttömät kustannukset matkasta, jonka saisi paljon halvemmalla, kun voisi itse valita matkat ja hotellit."

Ja kun valmentajat haluavat yleensä kalleimmat lennot, esimerkiksi Finnairin, kun taas vaikka Norwegianilta saisi puolet halvemmalla. Lisäksi hotellinki pitää olla joku neljän tähden, vaikka kahden tähdenkin menisi ihan hyvin.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Etenkin kv kisojen kulut korkeita. Liitto määrää millä lennolla lennetään jne. Halvemmalla pääsisi, jos kukin seura hoitaisi omat matka-asiansa hyvissä ajoin. Lentolipuissa voisi säästää satoja euroja voimistelijaa kohti. "
Liitto määrää? Miksi? Mitä järkeä?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Etenkin kv kisojen kulut korkeita. Liitto määrää millä lennolla lennetään jne. Halvemmalla pääsisi, jos kukin seura hoitaisi omat matka-asiansa hyvissä ajoin. Lentolipuissa voisi säästää satoja euroja voimistelijaa kohti. "
Liitto määrää? Miksi? Mitä järkeä?"

Kyllä Suomen edustajien on sopivaa lentää Finnairilla! Mun mielipide suomalaisena.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Itse harrastan joukkuevoimistelua SM-sarjassa, ja meidän perhe ei ole mikään hirveän rikas, ja vanhemmat usein murehtivat kun voimisteluun menee niin paljon rahaa. Joulun jälkeen minun on pakko lopettaa, sillä rahat eivät enää riitä.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"""Etenkin kv kisojen kulut korkeita. Liitto määrää millä lennolla lennetään jne. Halvemmalla pääsisi, jos kukin seura hoitaisi omat matka-asiansa hyvissä ajoin. Lentolipuissa voisi säästää satoja euroja voimistelijaa kohti. "
Liitto määrää? Miksi? Mitä järkeä?"
Kyllä Suomen edustajien on sopivaa lentää Finnairilla! Mun mielipide suomalaisena."

Niin, tai Air Francesca Alliancella tms. sattuu liitto päättämään.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Itse harrastan joukkuevoimistelua SM-sarjassa, ja meidän perhe ei ole mikään hirveän rikas, ja vanhemmat usein murehtivat kun voimisteluun menee niin paljon rahaa. Joulun jälkeen minun on pakko lopettaa, sillä rahat eivät enää riitä. "

Todella surullista. Kunpa laji houkuttelisi enemmän sponsoreita ja muutenkin saataisiin kuluja alas, jotta rahan niukkuus ei olisi este harrastamiselle. Tilanne ei varmasti ole helppo sinulle tai vanhemmillesi.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Onhan harrastaminen tosi kallista, helposti 500€ kk kaikkine menoineen. Kanssinväliset kisat sittten päälle.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Mineteillö näköjään ollut Japanista vieraita... Saa nähdä kuinka kauan menee kun ovat itse Japanissa... Sehän vasta maksaakin...

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Mineteillö näköjään ollut Japanista vieraita... Saa nähdä kuinka kauan menee kun ovat itse Japanissa... Sehän vasta maksaakin..."
Eikö Japanissa ole joku WC tai muu kisa tulossa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Etenkin kv kisojen kulut korkeita. Liitto määrää millä lennolla lennetään jne. Halvemmalla pääsisi, jos kukin seura hoitaisi omat matka-asiansa hyvissä ajoin. Lentolipuissa voisi säästää satoja euroja voimistelijaa kohti. "

Usein valinnat kv-kisoihin tehdään niin myöhään, että edullisista lennoista on ihan turha haaveilla (edes kisaturistina), vaikka seura kuinka hoitaisi itse matkajärjestelynsä. On myös aivan eri asia (= kalliimpaa) ostaa matkat isolle ryhmälle kuin vaikka perheelle, siis jos haluaa koko porukan samoille lennoille. Lisäksi kisoihin on matkustettava tiettyinä päivinä, lipunhinnoista huolimatta. Kv-kisojen hotellit kai on kisajärjestäjän valikoimia. Toki tarjolla on muutama eri hintainen vaihtoehto.

Olen samaa mieltä siitä, että jos kaikki joukkueet eivät matkusta samalla lennolla, liitto voisi hiukan käyttää pelisilmää sen suhteen, ettei pääkaupunkiseudun ulkopuolelta tulevia joukkueita laiteta varhaisimmille lennoille.

Mutta kyllä, kallista on. Etenkin kv-tasolla kilpailtaessa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Olen ymmärtänyt että sennujoukkueet saa paremmat lennot kun junnut voi saada vaihtolennot jos kaikki ei suorilla pääse. Jos on siellä 1-2 parhaan joukossa niin on voinut päästä vaikuttamaan minkä tarjolla olevista valitsee. Onneksi nuo lennot on kuitenkin varattu juuri koska valinnat niin lähellä kisaa. Majoitus kisajärjestäjän valitsema ja en itsekään joka maassa sitä halvinta hostelmajoitusta suosisi, kyseessä kuitenkin arvokisa jolloin pitää olla parhaassa iskussa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Hyviä lähtöjä on muualtakin kuin Helsingistä. Vaikka liput olisivat vähän kalliimpi niin kokonaiskulut tippuva matkabteon sujuvoituessa. Halvempi majoitus ei välttämättä ole huonompi. Kisajärjestäjjä valitsee isoimmat majoittajat. Penemmiltä majoittajilta voi löytyä parempia huoneita yksittäisille joukkueille jopa edullisemnin. Voimistelukisat eivät välttämättä näy isojen kaupunkien majoituskysynnässä, sillä vastaavia tapahtumia järjestetään jatkuvasti.

Mielestäni valinnanvapaus matkajärjestelyistä tulisi olla maksajilla. Jos tarjoaa edustusjoukkueille valmiin matka paketin niin fine. Jos joukkue valitsee toisin, niin senkin pitäisi olla ok.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Paljonkohan Mineteilla menee rahaa vuodessa KAIKKEEN?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Lajia sivusta seuranneena minua ihmetyttää, miksi (myös kilpasarjassa) usein esim. pukuihin käytetään niin paljon rahaa. Ymmärrän, että esteettisyys on lajissa tärkeää ja etteivät halvat puvut ja strassit ole välttämättä kalliiden veroisia näyttävyydessään. Silti tuntuu, että harrastaminen voisi olla edullisempaa ja mahdollista myös vähävaraisimmille, jos raha annettaisiin lähinnä treenitiloihin ja valmennukseen. Jos esim. pukuja kierrätettäisiin ja tuunattaisiin enemmän, eikä aina olisi välttämätöntä hommata joukkueen tai seuran edustusasuja toppatakeista sukkiin, harrastusmaksut putoaisivat varmasti. Toki edellinen lauseeni on kärjistetty eikä totuus varmasti monissa joukkueissa ole sen mukainen, mutta mitä ajatuksia tämä teissä (vanhemmissa) herättää?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Lajia sivusta seuranneena minua ihmetyttää, miksi (myös kilpasarjassa) usein esim. pukuihin käytetään niin paljon rahaa. Ymmärrän, että esteettisyys on lajissa tärkeää ja etteivät halvat puvut ja strassit ole välttämättä kalliiden veroisia näyttävyydessään. Silti tuntuu, että harrastaminen voisi olla edullisempaa ja mahdollista myös vähävaraisimmille, jos raha annettaisiin lähinnä treenitiloihin ja valmennukseen. Jos esim. pukuja kierrätettäisiin ja tuunattaisiin enemmän, eikä aina olisi välttämätöntä hommata joukkueen tai seuran edustusasuja toppatakeista sukkiin, harrastusmaksut putoaisivat varmasti. Toki edellinen lauseeni on kärjistetty eikä totuus varmasti monissa joukkueissa ole sen mukainen, mutta mitä ajatuksia tämä teissä (vanhemmissa) herättää?"

Itse mietin samaa. Jotenkin koen, että "kilpavarustelu" on lähtenyt käsistä. Vielä aikanaan, kun itse vielä harrastin jv:tä, oli meillä kaikilla yhdet samanlaiset treenitrikoot ja topit. Sitten seuran edustusasut, joiden koin olevan pöyristyttävän hintaisia. Nyt seuraan joukkueita ig:ssä: kilpailupuvuissa on strasseja tuhansittain, puvut on tehty erityiskankaista, puvut on tehty todella voimakkaasti sen kauden teeman mukaan eli eivät välttämättä ole niin helposti muokattavissa joksikin muuksi, joukkueilla on yhteiset toppatakit, matkalaukut, treenivaatteita, yhä kalliimpia ja isompia seuraedustusvaatepaketteja... ei se halpaa ole. Siihen päälle ihan normaalit harrastusmaksut, salivuorot, leirit, kisamatkat.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Paljonkohan Mineteilla menee rahaa vuodessa KAIKKEEN?"
Kun mainostavat että puvut on sponsoroinut decens oy niin tarkottaako ettei minetit maksa niistä? Noin näyttävät puvut varmaan aika paljon maksais joten siinä aika iso siivu jää pois maksuista jos ei puvuista tarvitse maksaa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Paljonkohan Mineteilla menee rahaa vuodessa KAIKKEEN?"
Kun mainostavat että puvut on sponsoroinut decens oy niin tarkottaako ettei minetit maksa niistä? Noin näyttävät puvut varmaan aika paljon maksais joten siinä aika iso siivu jää pois maksuista jos ei puvuista tarvitse maksaa."

Lisään vielä siis että en tarkottanut tätä negatiivisesti! Hieno juttu jos yritykset auttaa kun muutenkin maksaa niin paljon harrastaa!!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Täysin samaa mieltä pakollisista edustusvaatteista ja muiden pakollisten vaatteiden ja tavaroiden listan kasvamisesta.

Siinä vaiheessa kun pitää olla täysin yhtenäinen ulkoasu matkalaukkuja myöten ja jokaiseen eri vuodenaikaan sopivia takkeja (kuinka paljon oikeasti esim. jotain toppatakkia käytetään, kuinka monta kisaa talvella?) niin ollaan aivan hakoteillä. Ja koska nämä ovat sellaisia mitä ostetaan joukkueittain tai ihan itsenäisesti, kustannukset eivät näy seuratasolla.

Seurassa voidaan ilmoittaa että kuukausimaksumme ovat summa XX ja ollaan ylpeitä siitä, ettei summa ole muka noussut. Sitten kun ruvetaankin laskea kaikki niitä kustannuksia mitkä ovat nousseet satasilla ja satasilla vuodessa, niin nehän ovatkin niitä joukkueen omia kustannuksia - seura ja valmentajat vaan käskevät ostamaan ne. Ja seura voi pestä kätensä ja väittää, etteivät kustannukset muka ole nousseet.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Täysin samaa mieltä pakollisista edustusvaatteista ja muiden pakollisten vaatteiden ja tavaroiden listan kasvamisesta.
Siinä vaiheessa kun pitää olla täysin yhtenäinen ulkoasu matkalaukkuja myöten ja jokaiseen eri vuodenaikaan sopivia takkeja (kuinka paljon oikeasti esim. jotain toppatakkia käytetään, kuinka monta kisaa talvella?) niin ollaan aivan hakoteillä. Ja koska nämä ovat sellaisia mitä ostetaan joukkueittain tai ihan itsenäisesti, kustannukset eivät näy seuratasolla.
Seurassa voidaan ilmoittaa että kuukausimaksumme ovat summa XX ja ollaan ylpeitä siitä, ettei summa ole muka noussut. Sitten kun ruvetaankin laskea kaikki niitä kustannuksia mitkä ovat nousseet satasilla ja satasilla vuodessa, niin nehän ovatkin niitä joukkueen omia kustannuksia - seura ja valmentajat vaan käskevät ostamaan ne. Ja seura voi pestä kätensä ja väittää, etteivät kustannukset muka ole nousseet."

Aivan totta! En halua edes tietää, mitä puvut maksavat tänä päivänä. Lisäksi tosiaan noita erilaisia edustusvaatteita (eikä pelkkiä treenivaatteita todellakaan), joita on juuri mainittuihin matkalaukkuihin saakka. Sitten kun mietitään, että ei leiritkään ilmaisia ole. Puhumattakaan kisamatkoista. Tähän päälle taitaa monelle tulla vielä lääkäri- tai fyssarikuluja, ehkä hierontaa jne. Lisäksi monella nuorella, huipulle tähtäävällä voimistelijalla ei riitä aika tai mahdollisuuden työntekoon. Ja varmaan vaikea saada töitä, jos on paljon rajoitteita (treeniajat, kisamatkat jne). Ei käy kateeksi vanhempia. Itse olen kauhulla miettinyt, että mitä teen jos joskus tyttäreni haluaa aloittaa voimistelun ja haluaa jatkaa sitä kohti huippua. Pakko vanhempana yrittää ohjata edullisempien harrastusten pariin, vaikka tietysti jos voimistelu on se juttu, kaikki kaikessa, niin mielellään sen mahdollistaisi.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Jos esim. pukuja kierrätettäisiin ja tuunattaisiin enemmän, eikä aina olisi välttämätöntä hommata joukkueen tai seuran edustusasuja toppatakeista sukkiin, harrastusmaksut putoaisivat varmasti."

Pukujen ja varusteiden hankkimiseen käytettävistä summista ovat usein vanhemmat päättämässä, kun joukkueen toimintasuunnitelma ja budjetti hyväksytään. Tosin on kyllä melkoisen hankalaa asettua yksin muita vastaan, jos sattuu olemaan ainoa vanhempi/perhe, joka haluaa säästää kustannuksissa.

Varusteiden kierrätystä tulisi minunkin mielestäni suosia enemmän. En ymmärrä, miksi sekin tehdään lähes mahdottomaksi painattamalla joukkueen nimi joka vaatekappaleeseen. Miksei seuran nimi riitä, jolloin takit ja housut saisi kiertämään seuran sisällä?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Jos esim. pukuja kierrätettäisiin ja tuunattaisiin enemmän, eikä aina olisi välttämätöntä hommata joukkueen tai seuran edustusasuja toppatakeista sukkiin, harrastusmaksut putoaisivat varmasti."
Pukujen ja varusteiden hankkimiseen käytettävistä summista ovat usein vanhemmat päättämässä, kun joukkueen toimintasuunnitelma ja budjetti hyväksytään. Tosin on kyllä melkoisen hankalaa asettua yksin muita vastaan, jos sattuu olemaan ainoa vanhempi/perhe, joka haluaa säästää kustannuksissa.
Varusteiden kierrätystä tulisi minunkin mielestäni suosia enemmän. En ymmärrä, miksi sekin tehdään lähes mahdottomaksi painattamalla joukkueen nimi joka vaatekappaleeseen. Miksei seuran nimi riitä, jolloin takit ja housut saisi kiertämään seuran sisällä?"

Ja vielä jos joukkueen nimi on niin hyvällä lykyllä joku toinen voi ottaa käyttöön samasta joukkueesta, mutta meillä haluttiin omat etunimet myös mm. treenilaukkuihin ja edustusatakkeihin, ja eihän sellasta kukaan enää halua missä lukee toisen nimi.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Tyttären seurassa luovuttiin joukkueen nimen / tytön nimen painatuksista takkeihin. Myöskään sponsoreita eo enää painateta edustusasuihin....näin saadaan vaatteet kiertoon. Loistava juttu.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Paljonkohan Mineteilla menee rahaa vuodessa KAIKKEEN?"
En tiedä pitääkö paikkansa, mutta olen kuullut huhua, että yhdeltä tytöltä noin 7000-10000 euron välissä vuosikustannukset kaikkinensa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"Tyttären seurassa luovuttiin joukkueen nimen / tytön nimen painatuksista takkeihin. Myöskään sponsoreita eo enää painateta edustusasuihin....näin saadaan vaatteet kiertoon. Loistava juttu."

Meidän seurassa myös edustusasut ilman joukkuekohtaisia painatuksia, joukkueen omat sponsorit voi halutessaan mainostaa ommeltavilla hihamerkeillä jotka saa tarvittaessa irti. Vaatteet kiertää seuran nettikirppiksellä tosi kivasti isommilta pienemmille, ja harrastuksen lopettaneet saa myös myytyä vaatteensa pois.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Seuravaatteiden osuus kaikista kuluista on aika pieni. Tuskin kenenkään harrastaminen niistä kiinni jää, mutta toki hyvä, jos niitä voidaan kierrättää.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Etenkin kv kisojen kulut korkeita. Liitto määrää millä lennolla lennetään jne. Halvemmalla pääsisi, jos kukin seura hoitaisi omat matka-asiansa hyvissä ajoin. Lentolipuissa voisi säästää satoja euroja voimistelijaa kohti. "
Liitto määrää? Miksi? Mitä järkeä?"

liitolla on yhteiistyökumppani ja varmaan on liiton eduksi neuvoteltu asia niin. kokeilkaa varata itse mistä haluatte, kyllä sen on onnistuttava

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""Jos esim. pukuja kierrätettäisiin ja tuunattaisiin enemmän, eikä aina olisi välttämätöntä hommata joukkueen tai seuran edustusasuja toppatakeista sukkiin, harrastusmaksut putoaisivat varmasti."
Pukujen ja varusteiden hankkimiseen käytettävistä summista ovat usein vanhemmat päättämässä, kun joukkueen toimintasuunnitelma ja budjetti hyväksytään. Tosin on kyllä melkoisen hankalaa asettua yksin muita vastaan, jos sattuu olemaan ainoa vanhempi/perhe, joka haluaa säästää kustannuksissa.
Varusteiden kierrätystä tulisi minunkin mielestäni suosia enemmän. En ymmärrä, miksi sekin tehdään lähes mahdottomaksi painattamalla joukkueen nimi joka vaatekappaleeseen. Miksei seuran nimi riitä, jolloin takit ja housut saisi kiertämään seuran sisällä?"

niin, säästökohteita voi miettiä itsekin.mutta jos vaan haluaa sitä ja tätä niin kalliikisi tulee pidemmän päälle.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Kisojen alku olisi hyvä suunnitella niin, että kauempaakin tulevat ehtisivät kisaamaan saman päivän aikanan, niin kauempaaa tulevilla säästyisi turhia yöpymiskuluja ja aikaa. Aina se ei tietenkään onnistu, mutta harmillisen monta kertaa on ollut tunnista tai parista kiinni.

Lisää Kommentti