Lempeäliikkuvuustreeni

Anonyymi

TLS lempeä liikkuvuus treeni. Mitä se tarkoittaa? Notkeita ja taitavia voimistelijoita tägin alla!

19 kommenttia:
Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Hienolta kuulostaa, mutta moni TLS-voimistelija on tullut muilta seuroilta ja on ollut notkea jo entuudestaan.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Ei kaikki ja siksi mielenkiinnolla kuulisin tästä enemmän!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

TLS:n kuvissa on usein tyttö joka on harrastanut koko pienen lapsuutensa joukkuevoimistelua muussa seurassa ja hänen liikkuvuudellaan ei ole mitään tekemistä nykyisen seuran kanssa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Ja liikkuvuus on myös monille näistä tytöistä täysin luonnonlahjakkuus eikä lempeän liikkuvuustreenin ansiota

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Erikoista kommentointia.
Yllättävää olisi, että yhteen turkulaiseen seuraan menisivät kaikki luonnonlahjakkaat.
Liikkuvuutta täytyy myös ylläpitää ja siinä kehittyy kun sitä harjoittelee.
TLS lempeä liikkuvuustreeni on treenimetodi jolla tytöt saadaan pysymään terveinä eikä tule pahoja rasitusvammoja.
Ikävää, että gymnerin kommentointi on yleensä negatiivista ja toisten toimia aliarvioivaa.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

valitettavasti kovinkaan monen TLS:n voimistelijan kohdalla ei ole tämä lempeä liikkuvuus harjoittelu purrut kun montaa huippuvoimistelijan ominaisuuksiin yltävää tyttöä ei löydy

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Tätähän en kysynyt vaan että mitä metodeja mahtaa olla. Vaikeusosat ja hypyt näyttävät puhtailta ja siksi kiinnostuin asiasta! Arvostan heidän työtään kovasti!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Kiinnostaa myös kovasti! Kerran jo pari vuotta sitten koitin kysellä samaa enkä saanut yhtään perustelua tai kannanottoa, mistä tässä olisi kyse tai miten olisi erilaista. Nyt luulisi jo olevan enemmän asiaan perehtyneitä tai venyttelyä nähneitä tai maine kiirnyt jos tosiaan jotain erityistä tässä on. Kaikki nähdyt kuvat vastaavat ainakin ihan normaalia lajinomaista venyttelyä. Mutta kuvat ei tietty todella kaikkea kerro niin olisi todella kiinnostavaa kuulla, jos tässä on joku muukin juju kuin normaalin venyttelyn uudelleenbrandaaminen.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

mistä on kyse?

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

"mistä on kyse?"
Käytännössä kyse on "painelu-rentoutus" venyttelystä. Eli painetaan venytystä vastaan ja sitten päästetään rennoksi ja toistetaan tätä X-määrä :)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""mistä on kyse?"
Käytännössä kyse on "painelu-rentoutus" venyttelystä. Eli painetaan venytystä vastaan ja sitten päästetään rennoksi ja toistetaan tätä X-määrä :)"

ahaa, kiitos selvennyksestä! :) minunkin seurassa (tai ainakin joukkueessa) on koettu tuo ns. painelu-rentoutus hyväksi. ei ole lainkaan yhtä "kivuliasta" kuin tavalliset ylivenytykset, mutta venyttää paljon paremmin!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

mitään omaa metodia siellä ei ole. samoja venytyksiä tekee koko suomi. monen muun tulokset on vaan paremmat ja silloin ei tarvitse keksiä kampanjoita että voi hehkuttaa seuran työtä kun tulokset puhuvat puolestaan.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

""mistä on kyse?"
Käytännössä kyse on "painelu-rentoutus" venyttelystä. Eli painetaan venytystä vastaan ja sitten päästetään rennoksi ja toistetaan tätä X-määrä :)"

Tätä menetelmää itsekin valmentajna olen käyttänyt jo paljon paljon ennen. Ei ole siis uusi keksintö.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Lempeä liikkuvuustreeni tarkoittaa myös sitä ettei voimistelijoiden venytyksiä paineta pohjaan vaan oman lihasvoiman avulla pyritään venyttämään alaspäin, näin ehkäistään vammoja ja pidetään voimistelijat terveinä mahdollisimman pitkään jotta lajia olisi mahdollista jatkaa mahdollisimman kauan :)

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Meillä tehdään tätä ja on tosi tehokas!

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Lempeässä liikkuvuustreenissä ja TLS:ssä yleisestikin tyttöjä ei paineta spagaatiasennoissa tai muissakaan venytysasennoissa valmentajan tai muun henkilön avustuksella maksimiasentoihin. Käytännössä tyttö käyttää omaa lihasvoimaansa, jotta esimerkiksi ohjelmissa maksimiasentoihin meneminen/ liikeiden tekeminen olisi hallittua notkeuden ja lihasvoiman yhteistyötä.
Todellakaan kaikki notkeat tytöt TLS:ssä eivät mielestäni ole muista seuroista, mitä nyt olen TLS:n instagramia seurannut... Ja vaikka olisikin, liikkuvuutta esiintyy eri muodoissa, jos olet todella notkea; notkeus ei välttämättä ole hallittua.

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Silmääni lukemani kommentit vaikuttavat siltä, että ihmiset kommentoivat liian vahvasti asioita. Kisoissa seurattuani kyseisen seuran voimistelijoita, ovat hallittuja sekä siistejä. Seuran pieneen kokoon verrattuna löytyy sieltä montakin ”huippuvoimistelijan” ominaisuuksiin yltävää...

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Tästä voi olla montaa mieltä...

Käyttäjän Anonyymi kuva
Anonyymi

Tietenkin mikä silmää miellyttää on mielipidekysymys, mutta hieman ilkeä kommentointi on turhaa... :(

Lisää Kommentti